ULTRAMARATON ROWEROWY
Wataha Ultra Race "Wiosna" 2023
24-26 marca 2023
Skarżysko - Kamiena, Ośrodek Rejów
Siła jest w stadzie...
Realizację naszych projektów oraz wizualizację naszych
maratonów, wspiera... POLTRAX!
Dziewanna - personifikacja Wiosny, bogini lasów i łowów. Pani dzikiej przyrody i księżyca. Wilcza Matka, opiekunka zwierząt. Młoda dziewczyna o długich, blond włosach z łukiem i kołczanem, otoczona wilkami. Jej domem jest las, przyroda. Odziana w futro, z niedźwiedzia, emanowała siłą i niezłomnością.
Tak jak Marzanna uważana jest za Panią zimy i jej ponurego oblicza, tak Dziewanna za Panią budzącą przyrodę z zimowego snu. Bogini ma również swoją mroczną stronę, zwłaszcza gdy ktoś bezcześci jej ukochane królestwo - przyrodę. Podlegają jej czarownice i diabły.
Podczas obchodów witania wiosny, żegnano zimę – palono lub topiono złą Marzannę, a na jej miejsce witano Dziewannę. Na jej cześć organizowano wiosenne święta i igrzyska. Niektóre z nich w różnych formach przetrwały do dzisiaj...
Dziewanna
Łysa Góra (daw. Łysiec lub Święty Łysiec, Święty Krzyż) szczyt o wysokości 594 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich, położony we wschodniej części pasma Łysogór. Wyróżnia się trudną dostępnością zboczy i wyjątkowo bujną zielenią w porównaniu z otaczającym ją krajobrazem, odlesionej Wyżyny Sandomierskiej. Tworzy unikalny, surowy mikroklimat. Można ją zobaczyć opasaną chmurami u dołu, niczym Olimp, lub owianą mgłą. Mgłą tajemnicy owiana jest również historia Łyśca.
Słowiański "Olimp". Zanim wybudowano tu chrześcijańską świątynię, na szczycie Łyśca wzniesiono pogańską gontynę - obiekty kultu, do którego pielgrzymowano z odległych stron słowiańskiego świata. Oddawano tam cześć dawnym bogom życia i śmierci oraz bóstwom natury, zwanym: Świstem, Poświstem i Pogodą.
Jak donoszą przesłania, oprócz świątyni na szczycie Łysej Góry stał również potężny zamek, którego mury błyszczały w słońcu, tak wysokie, że ich szczytu nie zdołały przysłonić najwyższe drzewa. Zamek ten, również zwał się Łyścem...
Święty Łysiec
Świętokrzyska Królowa -
- Wiosna
Na zamku Łysiec panowała wyjątkowej urody i odwagi "Dumna Pani". Jak głosi legenda tych gór, warowna budowla została wzniesiona przez jej liczne sługi - gigantów. Owa Pani pokonała pod Łysą Górą zastępy wojsk Aleksandra Wielkiego, który zapuścił się tutaj podczas swoich błyskawicznych najazdów na ziemie Słowian.
To spektakularne zwycięstwo wprawiło dzielną Królową w pychę, nakazała sobie oddawać cześć, ogłaszając się boginią Dianą - (w mitologii rzymskiej - bogini, łowów, przyrody świata roślinnego i zwierzęcego, gór, lasów, gajów, źródeł leczniczych, płodności i Księżyca, podobnie jak Dziewanna).
Pycha zaślepiła Królową, lekceważyła potrzeby ludu, który popadł w ubóstwo. Za to zuchwalstwo i niegodziwość bogowie ukarali Dumną Panią, zsyłając na zamek nawałnice gromów i obracając jego mury w rumowisko kamieni, które do dziś zalega na stokach Łyśca.
Dziewanna, nie występuje bezpośrednio w folklorze, przesłania prawdopodobnie zostały zatarte. Po chrystianizacji mogła zostać zastąpiona przez Matkę Boską Gromniczną. Jednak są badacze, którzy interpretują „Dumną Panią” z Łyśca, właśnie jako Dziewannę, lub jej inspirację, odważną Bogini - Wiosnę...
Dawniej igrzyska związane były z pożegnaniem lub śmiercią. Również te, wiosenne rozgrywano by pożegnać lub przegonić Zimę oraz, aby wnieść w nowy czas energię i nabrać krzepy po długiej zimie. Nie bez powodu, wiosenne święta naszych przodków nazywano Jarymi (jary - krzepki, mocny, silny).
Wataha żegna Zimę i wita Wiosnę gonitwą. Na dwóch trasach rozegrają się ultra kolarskie Igrzyska o trofeum Watahy - Dziewannę.
Czeka Was gravelowy wyścig, przez górski i puszczański interior. Wiosennym szlakiem Watahy zapuścimy się w malownicze rejony Gór Świętokrzyskich: pasma Łysogór, Jeleniowskiego czy Iwaniskiego oraz leśnie dukty starych puszcz.
Wiosenne
igrzyska
Witaj wiosnę, przebij śniegi!
Tak, jak wilki...
Wiosną, wilki oddzielają się od stada i polują samotnie. Zmieniają rewiry, częściej wychodzą z lasów na poszukiwanie nowej zdobyczy.
Trasa Wiosny również częściej opuszcza las, dlatego po drodze będzie więcej punktów zaopatrzenia, postoju lub schronienia. Jednak szlak jest nadal na kilku odcinkach oddalony od cywilizacji. Dlatego ważnym elementem pokonywania go, jest samowystarczalność i odpowiednie zaopatrzenie oraz sprawna logistyka między punktami zaopatrzenia.
Przygotowaliśmy trasy, tak, aby sprzyjały dynamicznej jeździe - to pozwoli unikać wychłodzenia i sprawnie pokonywać wybrany dystans w warunkach wczesnej wiosny.
Trasy "Wiosna" 2023
Trasę spinają dwa symboliczne punkty nawiązujące do legendy Wiosny, położone na obu krańcach pętli: Święty Łysiec (Łysa Góra) i niewielka wioska w okolicach Sielpi - Wiosna. Trasa przebiega przez interior Gór Świętokrzyskich i okolicznych pasm oraz dwóch puszcz: Świętokrzyskiej i Iłżeckiej.
Pomimo, iż trasa przebiega przez tereny leżące bezpośrednio w sąsiedztwie gór, jest przyjazna gravelowcom. Malownicze wzniesienia, ukazujące się na horyzoncie długich duktów, oszczędzają nam typowo górskiej wspinaczki, a podjazdy odwdzięczają się szybkim zjazdem, po szutrowej nawierzchni. Trasa w pełni pozwala na wykorzystanie wyścigowego potencjału gravela.
Szlak wiosennej Watahy, złożony jest głównie z szutrowych duktów i asfaltowych dróg. Niektóre z nich, połączone są odcinkami specjalnymi (piaszczystymi, polnymi lub leśnym). Są to odcinki krótkie, pozwalające poczuć "smak" regionu - jest to urozmaicenie dla szutrów i asfaltów oraz doskonała zabawa :)
Wiosna to dwie trasy do wyboru (170 km i 330 km)
Wyboru, w zależności od warunków fizycznych lub atmosferycznych, można dokonać na ok. 123 kilometrze tras. Do tego punktu obie trasy pokrywają się śladem.
Długa Łapa: 330km | 3500m - limit 33h
Krótka Łapa: 170km | 2000m - limit 17h
Las nas wspiera:
Chroni od podmuchów wiatru.
Daje poczucie bezpieczeństwa, odgranicza od ludzkich siedzib
i ruchu drogowego. Dukty leśne są zwykle zamykane szlabanami.Badania przeprowadzone w Polsce udowodniły, że lasy w różnych porach roku, mogą być skuteczne przy regeneracji sił mentalnych.
Las obniża ciśnienie krwi.
Las obniża poziom kortyzolu we krwi.
Zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność.
Olejki eteryczne wydzielane przez sosny, świerki i jodły działają bakteriobójczo i wykrztuśnie, udrażniając układ oddechowy.
Zapach lasu łagodzi układ nerwowy.
Samochód wsparcia.
Pamiętajcie, najważniejsze jest Wasze zdrowie i życie. Dlatego gdy tylko podejmiecie decyzję na trasie o rezygnacji z maratonu, wyślemy po Was samochód wsparcia, który bezpiecznie dowiezie Was, wraz z rowerami do bazy zawodów.
Mamy nadzieję, że takie zabezpieczenie maratonu pozwoli Wam z większą swobodą cieszyć się jazdą.
Pakiety startowe
i organizacja
maratonu
START imprezy (Żerowanie):
24.03.2023
godz. 17.00
START maratonu:
25.03.2023
Długa i Krótka: godz. 07.00
Start grupowy
PAKIET STARTOWY:
Uprawnia do startu w zimowym maratonie rowerowym ultra-extreme Wataha Ultra Race "Wiosna" 2023.
Cena pakietu startowego: 300 zł
ILOŚĆ PAKIETÓW OGRANICZONA !!!
Pakiet zawiera dwie trasy do wyboru przed, lub po starcie - na trasie maratonu, na podanym kilometrze.
Pakiety można odbierać 24 marca 2023, od godz. 17.00, lub 25 marca 2023, przed startem, od godz. 06.15
W pakietach:
Dwie unikalne, specjalnie wytyczne trasy pod ultramaraton gravelowy.
Trofeum Watahy (DZIEWANNA)
Wspaniała sportowa impreza, w której głównymi bohaterami jesteście Wy i to z czym się mierzycie - wiosenne trasy Watahy.
Oprawa imprezy, baza zawodów i atmosfera w duchu ultramaratonów Wataha Ultra Race
"Żerowanie" (24.03.2023 od godz. 17.00) - ładowanie "węglami" przed startem, wiosenny trunek i dodatkowe atrakcje :) - IMPREZA integracyjna!!!
"Wilczy Głód" (25-26 stycznia 2023) - posiłek regeneracyjny na mecie.
Wypożyczenie urządzenia rejestrującego GPS (tracker) i wizualizację wyścigu.
Gadżety od organizatora.
Samochód wsparcia.
Obsługę i zaplecze sanitarne w bazie zawodów
Pakiet mocy i dobrej energii na cały sezon.
BAZA ZAWODÓW:
Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji REJÓW, ul. Wioślarska 126-110 Skarżysko-Kamienna.
BIURO ZAWODÓW, CZYNNE:
24 marca 2023, OD GODZ 17.00
25 marca 2023, OD GODZ 06.15
Pakiety można odbierać 24 marca 2023, od godz. 17.00, lub 25 marca 2023, przed startem, od godz. 06.15
Noclegi, które Wam polecamy w BAZIE ZAWODÓW:
W bazie zawodów (Ośrodek Rejów) dostępne są miejsca
w ogrzewanych salach, wieloosobowych (łóżka lub materace + pościel), wyposażonych w łazienki.
CENA NOCLEGU: 80 zł / OS. - DOBA
25.03.2023 i 26.03.2023 - możliwość wykupienia w bazie zawodów ŚNIADAŃ (25 marca od godz. 6.00).
CENA: 20 zł / śniadanie.
W sprawie rezerwacji noclegów i śniadań, prosimy kontaktować się bezpośrednio z obsługą Ośrodka Rejów: KONTAKT: +48. 510 045 184
Zawodnicy, nie nocujący na terenie Bazy Zawodów (Ośrodek Rejów), mogą po maratonie skorzystać z pryszniców, znajdujących się w bazie.
Dokumenty:
TRASY (GPX):
Pliki śladów zostaną udostępnione po ostatnim objeździe tras w marcu.
Siła jest w stadzie...
Realizację naszych projektów oraz wizualizację naszych
maratonów, wspiera... POLTRAX!